Finančné riaditeľstvo SR, odbor daňovej metodiky, oddelenie metodiky dane z pridanej hodnoty k povinnostiam nadobúdateľa nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu z pohľadu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o DPH“) uvádza:
K špecifickej úprave uplatňovania dane z pridanej hodnoty (ďalej „dane“) pri dodaní a nadobudnutí nového dopravného prostriedku bol vydaný Metodický pokyn k zdaňovaniu dodania a nadobudnutia nových dopravných prostriedkov v rámci Európskej únie podľa zákona o DPH, kde je problematika spracovaná komplexne. Uvedený metodický pokyn je k dispozícii na internetovej stránke www.financnasprava.sk (Daňoví a colní špecialisti – Dane – Metodické pokyny – nepriame dane).
V tomto oznámení sa zaoberáme povinnosťami príležitostného nadobúdateľa nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu, ktorý nie je osobou registrovanou pre daň a nemá pridelené číslo osobného účtu daňovníka.
Nový dopravný prostriedok je definovaný v § 11 ods. 12 zákona o DPH. Najčastejšie ide o pozemné motorové vozidlo podľa ods. 11 písm. a) zákona o DPH, ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov o jeho prvého uvedenia do prevádzky. Predmetom dane z pridanej hodnoty je nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.
Oproti všeobecnej úprave uplatňovania dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu pri špecifickej úprave zdaňovania nadobudnutia nového dopravného prostriedku sa nesleduje minimálna celková hodnota nadobudnutých tovarov uvedená v § 11 ods. 4 písm. b) zákona o DPH, t.j. 14 000 eur. Z uvedeného dôvodu je nadobudnutie nového dopravného prostriedku zdanené v tuzemsku bez ohľadu na jeho vstupnú hodnotu a rovnako sa hodnota nadobudnutého nového dopravného prostriedku nezapočítava do hodnoty 14 000 eur sledovanej pri nadobudnutí tovaru podľa § 11 ods. 4 písm. b) zákona o DPH.
Moment vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu sa líši v závislosti od postavenia nadobúdateľa. Ak nadobúdateľ nie je osobou registrovanou pre daň (fyzická osoba – občan; právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a nie je registrovaná pre daň v zmysle § 7 zákona o DPH; fyzická alebo právnická osoba vykonávajúca podnikanie neregistrovaná pre daň), vzniká mu daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 20 ods. 3 zákona o DPH dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku.
Ustanovenie § 78 ods. 4 zákona o DPH upravuje povinnosť podať daňové priznanie do 7 dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň. Aby si nadobúdateľ nového dopravného prostriedku mohol splniť povinnosť nielen podať daňové priznanie, ale aj včas zaplatiť daň, je potrebné, aby mal v predstihu pridelené číslo osobného účtu daňovníka (ďalej „OÚD“). Je nevyhnutné počítať s tým, že nadobúdateľ si môže splniť povinnosť zaplatiť daň do 7 dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku až po doručení OÚD.
FR SR preto odporúča v dostatočnom časovom predstihu komunikovať s príslušným správcom dane ohľadne pridelenia OÚD. Proces pridelenia OÚD nie je časovo náročný na rozdiel od jeho doručenia príslušnému nadobúdateľovi do vlastných rúk, čo môže predstavovať určité časové obdobie.
V praxi sa vyskytli prípady, keď nadobúdateľ v zákonom určenej 7- dňovej lehote podal daňové priznanie a zároveň požiadal o pridelenie OÚD, ktoré mu bolo doručené až po lehote 7 dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku, čo generovalo sankciu za oneskorenú úhradu. V takomto prípade je možné využiť inštitút § 29 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov – podanie žiadosti o odpustenie zmeškanej lehoty.
Vydanie rozhodnutia o odpustení zmeškanej lehoty podlieha správnemu poplatku v zmysle zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 145/1995 Z.“ ), podľa položky 143 písm. a) sadzobníka správnych poplatkov v sume 9,50 eura. Ak nadobúdateľ a zároveň poplatník podal žiadosť o odpustenie zmeškanej lehoty elektronickými prostriedkami vrátane príloh, podpísanú elektronickým podpisom podľa osobitného zákona (zákon č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise) alebo podania autorizovaného podľa osobitného predpisu (dohoda o elektronickom doručovaní podľa § 13 ods. 5 daňového poriadku, tzv. nová dohoda EZU), uplatní sa zníženie sadzby poplatku podľa § 6 ods. 1 zákona č. 145/1995 Z. z, t. j. daňový úrad vyberie 50% zo sadzby poplatku podľa príslušnej položky sadzobníka správnych poplatkov. Znížený poplatok je v sume 4,25 eura.
Zdroj: Finančné riaditeľstvo SR